image image image
 • Aktuální dění a informace o AMFT.
  Aktuální dění a informace o AMFT.
 • Poslání Spolku frankofonních lékařů ČLS JEP
  Poslání Spolku frankofonních lékařů ČLS JEP
 • Přijetí frankofonních lékařů na Francouzském velvyslanectví
  Přijetí frankofonních lékařů na Francouzském velvyslanectví
 • Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha, CZ – 24. října 2015
  Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha 2015

IFDA 2017

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

laboratoře se předhánějí v nabídce nových a lepších diagnostických metod, ne vždy však v praxi víme, jak s nimi nakládat, někdy nás bohužel mohou uvést i na scestí, rovněž některé obory medicíny, o kterých jsme si mysleli, že jsou tak trochu „sami pro sebe“ nám nabízejí zajímavé nové vztahy – oční glaukom a metabolismus se může pojit s kožním onemocněním psoriázou, na kterou dobře působí vitamin D, jehož hladinu si můžeme různými metodami změřit, ale ne vždy to znamená pro daného pacienta to samé ( a někdy to může být pro lékaře i nákladné), prostě medicína se stále vyvíjí a nic neplatí nekonečně dlouho.

Po 2 letech si Vás dovolujeme opět pozvat k setkání – tentokráte opět do Hotelu Hilton.

Že nám populace stárne jsme si všichni už jistě všimli – ostatně se nás to týká také, pro některé je to spojeno s poklesem životního „espritu“, tedy ducha, chcete-li nálady, někteří upadnou do deprese a zanedbají svou výživu, a to se někdy špatně odhaduje, a ještě hůře napravuje. Střední a mladá generace naopak díky současnému životnímu stylu snadno kila nabírá, a to je také problém. Pozvali jsme si proto lékaře, kteří se těmto pacientům běžně věnují, aby nám poradili jak na to. Kdo není vysoký se v dnešní společnosti hůře uplatní, někdy je malý vzrůst ale příznakem celkového onemocnění, měli by na něj myslet nejen pediatři. Přednášku přednese francouzský kolega žijící a pracující v Praze.

Z Francie jsme pozvali 3 řečníky. Jednak v oborech pro běžnou praxi zcela nezbytných – tedy hypertenze a diabetes a pak s tématem méně běžným ale v dnešní době, kladoucí vysoké nároky na psychiku (stres) a následné přetížení některých svalových skupin (práce u PC) možná vysoce aktuálním – fibromyalgií. Tomuto onemocnění se ostatně bude skupina francouzských lékařů, kteří přijedou na kongres do Prahy věnovat již v pátek odpoledne. Kdo z frankofonních lékařů by měl zájem se připojit může – po dohodě s organizačním výborem kongresu. Společné česko-francouzské sekce během kongresu budou tlumočeny včetně diskuze, takže se všichni budou moci zapojit do dvou interaktivních přednášek s komentovaným klinickým případem. Odpoledne se budeme věnovat ne zcela běžné farmakologii – jednak problematice nehojících se ran a posléze pak konopí – budeme se ptát na které nemoci a jak jej předepsat.

Medicína to je lékař a pacient – vztah trvající už staletí – dříve byl lékař mudrc a šaman, dnes je možná spíš partner a průvodce pacienta jeho nemocí a její léčbou. Nároky na tento vztah se neustále zvyšují.

Možností chybovat se nabízí mnoho, pěti z nich, kterým byste se mohli vyhnout se bude věnovat závěrečná tradičně spíše „diskuzní“ sekce.

Richard Stejskal

Za Výbor AMFT Richard Stejskal, předseda

Případné dotazy rádi zodpovíme na tel.: 261 215 542

Kongres medicíny pro praxi IFDA 2017 - program ke stažení!