image image image
 • Aktuální dění a informace o AMFT.
  Aktuální dění a informace o AMFT.
 • Poslání Spolku frankofonních lékařů ČLS JEP
  Poslání Spolku frankofonních lékařů ČLS JEP
 • Přijetí frankofonních lékařů na Francouzském velvyslanectví
  Přijetí frankofonních lékařů na Francouzském velvyslanectví
 • Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha, CZ – 24. října 2015
  Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha 2015

Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha, CZ – 24. října 2015

image

Kongres medicíny pro praxi IFDA, Praha 2015

Milé kolegyně, vážení kolegové,

je cholesterol opravdu stále nepřítelem číslo jedna? Naši pacienti se mnohdy dočtou na internetu, že to je jen mýtus udržovaný lékaři. Jak rychle je třeba být při cévní mozkové příhodě v nemocnici, aby bylo možno podat účinnou terapii, a na kterých pracovištích dokáží trombus z mozkové cévy stáhnout katetrem? To jsou některé z témat, která programový výbor zvolil do programu letošního kongresu IFDA. 15 ročník se bude letos konat v netradičních prostorách Míčovny Pražského hradu v sobotu 24. října, dovolte, abych Vás tímto pozval k dalšímu setkání.

O některých lécích víme, ale jejich běžnému použití v praxi nám brání cena nebo jejich možné nežádoucí účinky, o zkušenosti s těmito léčivy, které se postupně stávají přeci jen dostupné, a stanou se brzy široce používanými, jsme požádali lékaře, kteří tyto zkušenosti již načerpali. Mezi takové léky patří například nová antikoagulancia, glifloziny a nebo testosteron v gelové aplikační formě.

Některé obory zažívají vpravdě revoluční časy. Mezi ně patří například onkologie, která v poslední době nachází styčné body s imunologií. Časy, kdy onkologičtí pacienti podstupovali chemoterapie s mnohdy těžkými vedlejšími účinky, se zdají být na ústupu. Díky ovlivnění imunitního systému lze dnes zastavit i dříve neléčitelné nádorové onemocnění. Převratné časy zažívá ale i obor, který nekončí uzdravením pacienta – paliativní péče nabízí pacientům lidštější tvář odcházení bez přílišného utrpení. Jak pacientovi ale takovou nepříznivou zprávu sdělit nebo třeba i nesdělit není stále vůbec jednoduché a pokusíme se na to najít odpovědí v závěrečné sekci. Populace, naši pacienti i my samí stárneme a péče o geriatrického seniora se bude stávat stále větší výzvou mnohdy zcela měnící naše zavedené medicínské zvyklosti. Program letošního kongresu nabídne i novinky například v terapii úporných dermatologických nemocí ale ohlédneme se do mírné minulosti – kdo z nás ne- kardiologů ještě umí poslouchat a poslouchá srdeční šelesty? Glukometry jsou stále více dostupné, víme však, jak nakládat s informacemi, které nám poskytne self-monitoring glykémie našich pacientů? Vzhledem k narůstajícímu počtu diabetiků bychom měli tuto strategii zvládnout. Jak je na našich kongresech zvykem, pozvali jsme francouzské přednášející a přijede i již trochu početnější skupina francouzských lékařů. Budete-li si chtít s nimi vyměnit názory, pocvičit francouzštinu nebo jen porovnat naše zdravotní systémy, přijďte v sobotu 24. října na Pražský hrad.

Za celý organizační tým kongresu se již na Vás těší

Richard Stejskal

Program kongresu - ke stažení zde!

Pro všechny zájemce tu máme k dispozici slidy jednotlivých přednášek. Jsou tu uloženy ve formátu PDF a jsou v českém jazyce.

Téma 1 - metabolismus

Téma 2 - ateroskleróza

Téma 3 - diabetologie

Téma 4 - onkologie a imunologie

Téma 5 - andrologie

Téma 6 - kardiologie

Téma 7 - paliativní péče

Téma 8 - Geriatrie

Téma 9 - dermatologie

Téma 10 - diskuzní fórum špatné zprávy